História

ENL Limited je rodinnou firmou so silnou tradíciou strojárstva. Pán H.W. Gamble /1841-1885/ a pra pra dedko Richarda Gambla /súčasného riaditeľa ENL Ltd/ pracovali ako kovorytci.

Jeho syn H. E. Gamble /1878-1953/ bol zakladateľom spoločnosti GPA Ltd /Gamble Piano Actions/založenej v Severnom Východnom Londýne, ktorý vyrábal drevené súčasti klávesov na klavír.

Jeho syn M. H. Gamble /1907-1976/ pracoval pre spoločnosť /vykonával prax v nemeckej spoločnosti na výrobu klavírov/. Na začiatku 2. svetovej vojny sa obchodná činnosť spoločnosti GPA pod vplyvom vlády zamerala na výrobu dreva, kovu, plexiskla pre letectvo a to v niekoľkých výrobných závodoch v Cheltenhame, Bognor Regis, Londýne.

Po vojne M.H. Gamble začal partnerstvo s L. R. Neilom , ktorý rozbehol firmu Neil Tool v 1943. Vyrábali prípravky a neskor hlavnú montáž prípravkov pre letectvo doma aj v zahraničí.

V roku 1958 M.H.Gamble kúpil spoločnosť Electromag Engineering company Ltd /Lymington/ vyrábajúcu montované výrobky a plastové výlisky a L.R. Neil a dve spoločnosti sa spojili, aby vytvorili Electromag Neil Tooling Ltd.

V roku 1963 L. R. Neil predal svoj podiel v spoločnosti M.H. Gamblovi. Jeho syn W. H. Gamble /1938 – súčasnosť/a teraz predseda vstúpil do spoločnosti v roku 1958.

V priebehu 30-tich rokov spoločnosť rástla a zaujala popredné miesto medzi firmami navrhujúcimi a vyrábajúcimi veľké prípravky pre letecký a cestný priemysel. Spoločnosť taktiež otvorila divíziu v Bristole /na výrobu plechov/ a v Portsmouthe /výrobu plastových výliskov a výrobu foriem/.

Spoločnosť predala svoje divízie v Lymingtone a Bristole, aby sa mohla zamerať na výrobu foriem a plastových výliskov a v roku 2003 zjednodušila názov spoločnosti na ENL Limited. Spoločnosti sa stále darilo a v roku 2007 založila svoju prvú zahraničnú spoločnosť na Slovensku. Výroba začala v roku 2008 a oficiálne bola zahájená anglickým veľvyslancom Michaelom Robertsom 18. mája 2009.

Rodina Gamblovcov je veľmi pyšná, že môže byť súčasťou anglického priemyslu už viac ako 150 rokov a môže sa pýšiť tým, že vyše 90 rokov vyrába výrobky a že je súčasťou leteckého priemyslu vyše 70 rokov.